VAV OLMAK

08:32
Elif yolunda ilerlerken karşıma çıkan bir altın oran.. Bir güzel yol.. Bir teknik.. Bir savaş sanatı.. Olma tecrübesinde bir şart.. Bir yönetim şekli.. Bir liderlik metodu.. Senin kalkanın.. Kavanozunu kırdığında var olacağın yaşam alanın.. Nefes aldığın mabedin.. Nasıl kullanacağını öğrendiğinde pilotu olacağın savaş uçağın.. Mutlak güce sahip olduğun ve onu koruduğun evin..

Anne karnında çocuğun teslimiyeti ve her alanda korunduğu yerdir Vav. İlk önce Elif’in anlamı ondan sonra Vav gelir. Vav kainattır, Elif kainatın anahtarıdır. Vav esnektir Elif gibi kırılmaz. 

Vav Elif’in büküldüğü halidir. Elif olduktan sonra bükülmek tevazu anlamına gelir. Bilgiye, öğrenmeye, bilgeliğe, farkındalığa ve sevgiye karşı eğilmektir. Varlığımızın sebebine teslimiyettir. Fakat aynı anda kendini korumaya almak anlamına gelir. Öğrendiklerini, olduklarını, sahip olduklarını korumak muhafaza etmektir. Enerjini, duygu ve düşüncelerini doğru yönetmek zamanı doğru kullanmanı ve potansiyelini olabileceğinin en iyi haline yükseltmeni sağlayacaktır. Duygu titreşimini ve sakinliğini korumak ve yüksek tutmak demektir. Odaklandığın andan kopmamak bir başka yörüngeye kolayca girmemektir. Kendisine ve sosyal dünyaya pozitif etki sağlarken ben demeyendir.

Elif hayatının her saniyesinde var olup erdemlerini her anında uygulayan kişidir. Sahip olduğun her bir erdemde gözünden bir perde daha kalkar. Perdenin arkasındakileri görmeye başlarsın. Elif olup tüm kusurlarından temizlendikten sonraki aşamadır. Kırmızı çizgiyi çizdiğin yerdir. Kendiğini, hayatını ve tüm insanlığı koruduğun geliştirdiğin komutan olduğun yerdir. Sahip olduğunu anne karnı gibi koruduğun alandır. Sıfırdan başlayıp kıvrılarak devam ettiğin sonsuza karşı büyüdüğün iki boyuttan üç boyuta aktığın genişlediğin imparatorluğundur. Kendini en iyi yönettiğin plandır.

Bir kere Elif olduysan ancak tevazuyla genişleyebilirsin. Tevazu yargıyı sıfırlamaktır. Hiçbir yargıya sahip olmamak olduğun ve sahip olduğun herşey için şükür duygusuna sahip olmaktır. Şükrün olduğu yerde bolluk alanı açılır. Yargının olmadığı yerde evrenin sırları yatar. Yargının olmadığı yerde anda olmak ve kabul vermek vardır. Yaşamın anahtarı akışta kalmakta ve izin vermekte yatar.

Bir kere vav olmaya başladığında evrenin gözü görmeye ve sesi duyulmaya başlar. İnsan olmaya giden yolda bir aşama daha kaydedilir. Tevazu varsa kibir ve eşdeğer olan değersizlik duygusu yok olur. En güzel şeyleri hakettiğini bilmeye başlarsın. Sesin daha yüksek çıkar ve genişlemeye başlarsın. Kendini yargıladığın ve eziyet ettiğin her nokta genişler. Bir kez kavanozdan çıktığında artık vav gibi kıvrılarak altın oranla büyümeye devam eder kendi sonsuz evrenini yaratırsın. Hak ettiğini hissettiğinde ise işte her ne istiyorsan sana akmaya başlar. Kendi hayatının komutanı olmaya hazır mısın?

You Might Also Like

0 yorum

Facebook

Instagram

Twitter