KAOS ENERJİSİ

04:23
Hayallerinize ulaşmak ve istediğiniz yaşamı yaratmak için konfor alanından çıkmalısınız. Konfor alanınızdan çıkmanın tek yolu her gün yaptığınız bir şeyi değiştirmektir. Günlük hayatınızda yeni bir alışkanlık başlatmadığınız sürede hayatınızdaki o muhteşem yeniliği yaratamazsınız.

Eğitimlerimde özellikle yaratıcı enerjiyi çalıştırmanın yolunu okyanustaki akvaryumdan çıkmaya benzetirim. Bizler konfor alanımızda kaldığımız sürece okyanusun içinde kapalı kavanozlardaki süs balıkları gibi akvaryumlarda yaşarken kendimizi okyanusda varsayarız. Ancak o kapalı camlarla örülü fanuslarda sadece kendimizi kandırırız. Asıl ait olduğumuz sularda yüzmek ve özgürce yaşayabilmek ancak ve ancak akvaryumu kırıp gerçek okyanusa atlama cesaretini göstermekle mümkün olabilir. Akvaryumda camdan bakarken etraftaki balıkları görürüz ama asla onlarla yüzemeyiz. Sadece öyleymiş gibi yaparız. Bizimle oyunlar oynayan zihnimiz ise bize hoşumuza giden şarkılar söylemeye devam eder. Ama unutmayın korunaklı akvaryumunda yaşayan tüm o süs balıkları okyanusa aittirler.Yaşadıkları akvaryumun farkına varıp okyanusa ait olduğu özgürlük ve mutluluğa atlamaya karar verenler kavanozları kırdıklarında karşılarına hiç de alışık olmadıkları bir kaos ortamında buluyorlar. Gelişmenin ve istenilen hayatı yaratmanın doğal ve geçici süreci olan bu alanda beyinleri okyanusun bilmedikleri yanlarına adapte olmaya çalışacaktır. Bu süreçte beklentileri doğru belirlediğimizde adaptasyon hem daha kolay ve hızlı gerçekleşecek hem de dikkatimizi hedeften ve yoldan ayırmadan hızla öğrenme sürecine geçmemizi sağlayacaktır. Dalgaları yok edemeyiz ama sörf yapmayı öğrenebiliriz. 
Beni tanıyanlar bilirler fiziği çok severim. Kavramları fizik yoluyla anlamaktan ve anlatmaktan daha çok keyif alıyorum. Kaos teorisine göre eğer bir yerde kaos varsa orda mutlaka non-lineer(düzensiz) bir dinamik var demektir. Kaos Teorisi evrendeki düzensizliklerin, aslında düzenli olduğunu ön gören ve buna dair elinde matematiksel deliller bulunan bir teoridir. Sahip olduğumuz düzeni değiştirmek istiyorsak önce düzensizliğe geçmemiz gerekiyor. Bu süreci ben şöyle örneklendiriyorum; Çok dağınık bir dolabınız var ve siz dolabınızı düzenlemek istiyorsunuz. Dolabınızı düzenlemek için önce boşaltmalısınız sonra düzenlemeye başlayabilirsiniz. İşte yaratım sürecinde düzeni değiştirmek bu dolabı boşaltmaya benzer. Bu süreci doğru yönetmelisiniz ki yeni düzeninize geçen süreçte her şey istediğiniz gibi olsun. Ben buna "kavanozu kırdığınızda ortaya çıkan patlama enerjisi" diyorum.

Hayallerinize ve başarıya giden yolda içinde kapalı kaldığınız ve genişlemeniz gereken yerde kavanozu kırmak için bir Niyet Enerjisi üretirsiniz. Bu sizin karar verdiğiniz yerdir. Bu enerjiyi toplayıp kavanozu kırdığınızda ise ortaya bir patlama ve cam kırıkları çıkacaktır. İşte tam bu yerde oluşturduğunuz Kaos Enerjisi ile okyanusa uyum sağlayana kadar olan süreci doğru yönetmelisiniz ki genişleme süreci istediğiniz yönde gerçekleşsin. Burada önemli olan enerjiyi doğru kullanmaktır. Değişimi olumlu karşılamak ve süreci doğru yönetebilmek için kendi deneyimlerimden aşağıda dikkat edilmesi gereken noktaları listeledim;
Hedefinizden gözünüzü ayırmadan ilerlemeye devam edin ve akışta kalın.  Anda kalmak bizim için o kadar önemli bir teknik ki yaşamın her saniyesinde bize sunulan fırsatları ve hediyeleri alıp kabul etmemizi sağlayarak bizim zamanı ve kaynakları en iyi şekilde değerlendirmemize olanak sağlayacaktır. Başımıza gelen her ne ise bizi hedefimize ulaştırmak ve istediğimiz yere götürmek için verilmiştir. Onu en doğru bakış açısı ile yorumlarsanız oradan öğrendikleriniz sizin yolunuzu aydınlatacak araçlar olacaktır.

Bu noktada hatırlanması gereken en önemli konu “Hiçbir şey göründüğü kadar kötü değildir.” Bazen zihnimiz kaos enerjisi ile başımıza ne geleceğini bilmediği için belirsizlik duygusu ile mücadele edemeyip olanı olduğundan çok daha korkunç gösterebiliyor. Bu da zihnimizin bize oynadığı oyunlardan biridir. Kendi zihnindeki mücadeleyi kazanmak için bunun bir illüzyon olduğunun farkına varman gerekiyor.

Pes etmeden ilerlemek her düştüğünde biraz dinlenip tekrar ayağa kalkmak gerekir. Bebekler bir yaşları civarında yürümeye başlarlar ve tam olarak yürümeyi öğrenene kadar ortalama 4000 kez düşerler. Fakat hiçbir zaman ben sürekli düşüyorum yürümek benim için değil diye düşünmezler. Kendi doğal yeteneklerinizi kullanırken en iyi olana kadar yoldan ayrılmayın. Her düştüğünüzde tekrar ayağa kalkın.

Bazen kaos düzensizliğinde kişi konfor alanını bıraktığı için panik yaşayabilir ve kendi kendini sabote edebilir. Buna self sabotaj diyorum. Örneğin ilk kez çok beğendiği biriyle randevuya giden biri korktuğu için bi mazeret bulup randevusunu iptal edebiliyor. Ya da ben her yazmak için oturduğumda oluşan bir karın ağrısı ile bir müddet mücadele ediyorum.

Eğer denediğiniz şey olmuyorsa başka bir şey deneyin. Her zaman farklı bir yol vardır. Her insanın yolu ve deneyimi farklıdır. En iyiyi örnek alırken kendi eşsiz deneyiminizi yaratın. Önemli olan size ait olanı gerçekleştirmek ve ortaya çıkarmaktır.

Kendinizi hafife almayın. Araştırmalar gösteriyor ki ortalama bir insan beyninin farklı koşullara adaptasyon süreci tahmin ettiğimizden daha hızlı ve daha güçlüdür. Sahip olduğunuz potansiyeli hafife almayın. Unutmayın biz daha önce yapmadığımız bir şey yapmaya çalışıyoruz. O nedenle daha kendinizle ilgili bilmediğiniz bir alanı geliştirmeye çalışıyorsunuz.

Kendinize Odaklanın. Bu süreç kişiye özel bir deneyimdir. O nedenle siz kendi performansınız kendiniz değerlendirin. Önemli olan ne kadar ilerlediğinizdir. İlerleme olduğu sürece doğru yoldasınız. Hızı önemli değil. Bu süreçte başkalarının yorum yapmasına ve fikir üretmesini önemsemeyin. Tamamen kendinize odaklanın. Unutmayın sadece kendi performansınızı kontrol edebilirsiniz.

Kavanozdan Çıkmak bir bebeğin doğmasına benzer. Yeniden doğup kendi hayatınızın yönetimini ele almaktır. Yeni kendiniz ile günlük alışkanlıklarınızda her geçen gün bir yenisini ekleyin. Bir bebeğin hayata alışması gibi okyanusa alışmak zaman alacaktır. Kaos düzeni bozup yeniden oluşturmaktır. Yeni düzeni oluştururken hepinize kolaylıklar ve sevgi diliyorum. Hayalleriniz bütüne ve evrene büyük katkı olsun. İçinizdeki güç hepimize ışık olsun.
You Might Also Like

0 yorum

Facebook

Instagram

Twitter