BANA SENİ GEREK SENİ

07:06
Gel gör beni aşk neyledi, bana seni gerek seni..

Her yıl Mayıs ayının ilk haftası Eskişehir’de Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası olarak kutlanır. Doğduğum ve yaşadığım şehrin adeta kimliği olan Yunus Emre aşk anlayışı ve yaşam felsefesi ile dünyaya bu diyardan kocaman bir armağan olmuştur. O yüzden bu haftaki yazımı aşka ve Yunus Emre’ye ayırmak istedim.

Tapduk Emre’nin öğrencisi Yunus Emre Anadolu’da 1241-1321 yılları arasında yaşamıştır. Medrese eğitimi aldıktan sonra Yunan Mitolojisi, İran edebiyatı ve tasavvuf eğitimi almıştır. Günümüzün motivasyon konuşmacıları gibi şehir şehir, kasaba kasaba gezmiş ve sahip olduğu bilgeliği insanlığa yaymak için uğraş vermiştir. Dili Türkçe, Arapça ve Farsça’dır. İnsan ruhunun dünyayı deneyimlediği bu planda aşkı nasıl hisettiğini ve tanımladığını şiirleri ve eserleri ile kalplere mühürlemiş bir filozof ve sanatkardır. Sevgiliye olan yolculuğu anlatırken onun o eşsiz hazzını türlü duygusal yansımalarda ifade etmiş ve çeşitli benzetmelerle dizelere dökmüştür. Yunus Emre’nin diğer divan edebiyatı yazarlarından farklı dilinin halkın anlayabileceği ölçüde çok sade ve güncel örnekler içermesidir. Yaptığı benzetmelerle duyguyu her alanda hatırlatır.

Osho’nun sevgiyi tarif ederken bahsettiği üç seviyeden sonuncusudur Yunus’un aşkı. Osho’ya göre sevginin deneyimlenmesi gereken üç aşaması vardır. Birini yaşamadan diğerine geçemezsin. Her bir aşamada daha yüksek bir sevgi seviyesi ortaya çıkacaktır.

Birinci Seviye => Eşlerin birbirini delisiye kıskandığı arzular dünyasının ikili ilişkisini içeren kimyasallarla dolu olan aşktır. Bir alışveriş söz konusudur. İki tarafın da beklentileri çok yüksektir. Bu aşk içinde kişiler birbirini tüketebilir ve egodan kaynaklanan yoğun acı hissedilir. Sahip olma duygusu ile güdülenirler. Ayrılık durumu söz konusu olduğunda birbirleri için iyi şeyler dilemezler. İlişki fiziksel ve ilkel iç güdüler ile sarılıdır. Bu seviyeyi geçenler ikinci seviyeye ulaşırlar.

İkinci Seviye => Arkadaşlık ve dostluk ilişkisinden doğan sevgiyi anlatır. Kişiler bir arada olmasa da birbirlerinin mutluluğunu isteyecektir. Fiziksel ve cinsel kıskançlık yoktur. Sahip olma duygusu yerine karşılıksız sevgi vardır. Öfke ve kıskançlık gibi düşük titreşimli duygular yerine o insanın varlığı ve mutluluğuna temas etme vardır. Buradaki aşk koşulsuzdur. Birbirine öğreten ve birbirini yukarı taşıyan bir seviyedir.

Üçüncü Seviye => Buradaki aşk seviyesi artık tüm yaratılmışlarda yaratıcıyı ve tekliği görmektir. Saf bilinç seviyesidir. Bir kayaya bile aşkla bakmak, yaratılanlardaki o muhteşemliğe hayranlık duymaktır. Damladan okyanusa geçmektir. Tüm evreni kendi içinde hissetmek ve aşkın içinde kaybolmaktır. Yunus Emre’nin yaşadığı ve anlattığı aşkı işte bu divane olduğu Allah aşkıdır. Bütünün içine karışmak ve tüm evrende onu görmektir. Wi-fi şifresini yazıp sanki internete bağlanır gibi o yüksek bilinç alanına giriş yapmaktır. Tüm duygusal bedeniyle aydınlanmanın doruğunda sevginin en yüksek halini yaşamaktır.

“Biz kimseye kin tutmayız; Kamu âlem birdir bize.” Yunus Emre

Sizlere o duyguyu yaşatan kim varsa ona gidin ve sımsıkı sarılın. Kızınıza, oğlunuza, eşinize, annenize, babanıza, kardeşinize, hocanıza, sevgilinize, arkadaşınıza, dostunuza tüm gerçek ve temiz duygularınızla sarılın ve içinize çekin. Yaratılandan yaradana giden yolda tek çıkış aşktır. Yanmadan, pişmeden olmaz. Aşkta eriyip kül olmadan varlığımızın sebebini deneyimleyemeyiz. Aşkı hissetmeyi seçin.

“Maharet güzeli görebilmektir. Sevmenin sırrına erebilmektir. Cihan alem herkes bilsin ki en büyük ibadet sevebilmektir.” Yunus Emre

GEL GÖR BENİ AŞK NEYLEDİ

Ben yürürüm yana yana
Aşk boyadı beni kana
Ne âkilem ne divane
Gel gör beni aşk neyledi

Gâh eserim yeller gibi
Gâh tozarım yollar gibi
Gâh akarım seller gibi
Gel gör beni aşk neyledi

Akar suların çağlarım
Dertli ciğerim dağlarım
Şeyhim anuban ağlarım
Gel gör beni aşk neyledi

Ya elim al kaldır beni
Ya vaslına erdir beni
Çok ağlattın güldür beni
Gel gör beni aşk neyledi

Ben yürürüm ilden ile
Şeyh anarım dilden dile
Gurbette halim kim bile
Gel gör beni aşk neyledi

Mecnun oluban yürürüm
Ol yâri düşte görürüm
Uyanıp melûl olurum
Gel gör beni aşk neyledi

Miskin Yunus biçareyim
Baştan ayağa yareyim
Dost elinde avareyim
BANA SENİ GEREK SENİ

Aşkın aldı benden beni, bana seni gerek seni
Ben yanarım dün ü günü, bana seni gerek seni

Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum, bana seni gerek seni

Aşkın aşıkları öldürür, aşk denizine daldırır
Tecelli ile doldurur, bana seni gerek seni

Aşkın şarabından içem, Mecnun olup dağa düşem
Sensin dün ü gün endişem, bana seni gerek seni

Sofilere sohbet gerek, Ahilere Ahret gerek
Mecnunlara Leyli gerek, bana seni gerek seni

Eğer beni öldüreler, külüm göke savuralar
Toprağım anda çağıra, bana seni gerek seni

Cennet Cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri
İsteyene ver sen anı, bana seni gerek seni

Yunus'dürür benim adım, gün geçtikçe artar odum
İki cihanda maksudum, bana seni gerek seni

You Might Also Like

0 yorum

Facebook

Instagram

Twitter